Historický objekt

Slovenčina

Predaj unikátneho trojpodlažného historického domu po komplexnej obnove fasády a vnútorných priestorov so zachovaním dobových architektonických stavebných prvkov v centre obce Svätý Jur pri Bratislave. Výmera úžitkovej plochy priestoru je cca 600m2. Dom je kamenný, s pôvodnými kamennými múrmi až do 1. poschodia, okrem niekoľkých tehlových priečok. Prízemie je kompletne s klenbami, ktoré na 1. poschodí ostali už iba v dvoch miestnostiach. Pri rekonštrukcii v rokoch 1982-1985 bola väčšina vápenno pieskových omietok nahradená novými tiež vápenno-pieskovými. Pri poslednej väčšej úprave - rekonštrukcii v rokoch 2004 - 2007 bola na pôvodné vápenno-pieskové omietky aplikovaná tzv. sieťka s paropriepustnou tenkou vrchnou vrstvou. Krov domu je pôvodný s vymenenou strešnou krytinou tzv. bobrovkou v roku 2006. Jeho vek sa odhaduje na cca 170 rokov, pretože pôvodný krov zhorel pri veľkom požiari v roku 1856.

Objekt je stavebne a účelovo koncipovaný ako obytný rodinný dom s dvomi samostatnými bytovými jednotkami. 

  • Prvou je 1-izbový byt na prízemí, ktorý je stavebne oddelený od zvyšku domu.
  • Druhou obytnou jednotkou je viac izbový obytný priestor, ktorý sa rozkladá na dvoch podlažiach.

Zámerom pri vytváraní tohto obytného priestoru bolo integrálne prepojenie medzi prízemím a 1. poschodím, tak aby tvorili jeden viacúčelový plne funkčný obytný celok. Tento zámer bol realizovaný dvomi významnými stavebnými zásahmi.
Prvým bolo zamurovanie pôvodného vstupu na schodisko do 1. poschodia, ktorý bol z podjazdu. V spodnej časti tohto zamurovania vznikol priestor na umiestnenie merača spotreby plynu a smetných nádob. Tento priestor je krytý kópiou dobovej barokovej mreže.
Druhým stavebným zásahom bolo prebúranie otvoru v náprotivnej stene oproti pôvodnému vstupu z podjazdu v prízemí tejto časti. Na vyrovnanie výškového rozdielu bolo na prízemí vytvorené schodisko so 4 stupnicami v interiéri domu, ktoré zlomom pokračuje pôvodným schodiskom na 1. poschodie. Pôvodné schodisko (v šírke cca 1m) bolo rozšírené na súčasnú šírku cca 2 m. Za účeom zabezpečenia dostatočného prístupu svetla na schodisko, bol vybúraný okenný otvor v úrovni prvého zlomu schodiska (ktorý je identický pre pôvodné a nové schodisko do 1. poschodia). Na prvom poschodí bola vytvorená priestranná miestnosť cez celú hĺbku domu od uličnej až po záhradnú fasádu. Tento priestor sa pôvodne skladal z viacerých miestností, ktoré boli postupne vstavané medzi dve nosné priečky. Nosné priečky sú na prízemí tvorené stenami prejazdného podjazdu a pokračujú až na úroveň povaly.
Pretože bolo potrebné zjednotiť existujúce plafóny, bol na úrovni povaly vybudovaný železobetónový nosník cez celú hĺbku domu a naň boli jednotlivé povaly zavesené pomocou záchytov zo stavebného železa (roxor). Ostatné stavebné zásahy sú reprezentované buď otvorením pôvodne zamurovaných stavebných otvorov, prípadne ich rozšírením/zúžením, pričom nad každým otvorom boli ako nosníky vytvorené železobetónové segmenty. Dom (okrem stodoly) je kompletne podpivničený pivnicami, ktoré majú klenby. Avšak pod altánkom pred stodolou sa nachádza ešte jedna pivnica, ktorá bola vybudovaná ako železobetónová konštrukcia, pravdepodobne okolo roku 1940. Dom je napojený na všetky IS, okrem vody z verejnej siete je k dispozícii na pozemku vlastná studňa hlboká 10m stavaná z kameňa, na ktorú je napojený automatický zavlažovací systém na polievanie záhrady. Vykurovanie domu vrátane prípravy teplej vody je zabezpečené kondenzačným plynovým kotlom s tromi samostatnými okruhmi. Dom je pripojený na pevnú tel. linku, rozvod UPC a má taktiež vlastnú satelitnú anténu so 4 rozvodmi.

Objekt je vhodný na kúpu aj na investičné účely pre náročného klienta.

*Ďalší detailný popis nehnuteľnosti.
© COPYRIGHT IVMO-real, s.r.o. – Fotografie, obrázky a texty sú autorským dielom a majetkom realitnej kancelárie IVMO-real, s.r.o.

Cena: 
0,00 €
Plocha: 
600.00 m2
Typ inzerátu: 
Poloha: 
Typ nehnuteľnosti: 
Odoberať RSS - Historický objekt